poniedziałek, 1 października 2012

Jak dobrać buty do ubioru, subiektywnie.

Dobranie obuwia do stroju dla wielu stanowi niemały problem. Po pierwsze większość osób nie zdaję sobie sprawy jak ważną (najważniejszą) rolę w ubiorze odgrywają buty! Po drugie nie wiedzą jak ich szukać, a de facto nasze sklepy im tego nie ułatwiają. Muszę przyznać, że sama jestem maniaczką butów, nie mogę jednak powiedzieć że kupuję ich tony. Mam całkiem sporą kolekcję, ale gromadzę ją bardzo świadomie. Niewiele jest, co wielokrotnie już podkreślałam, w Polsce ładnych i dobrych butów. Szczerze mówiąc rzadko ich szukam- najczęściej się po prostu trafiają. Mam nawet zasadę: bez względu na to go czy potrzebuję, ładnego obuwia nigdy nie odmawiam! Przechodząc do reguł dostosowania obuwia do naszego ubioru pragnę zaznaczyć że są one nieco subiektywne- nie uwzględniają bowiem takich przymiotów jak wzrost, waga czy długość nóg, a te czynniki składają się na dopasowanie obuwia do naszej sylwetki. Mogę jedynie zaznaczyć że odnosić się będą głównie do sylwetki szczupłej o stosunkowo długich nogach i wysokim wzroście.

Skoro już określiłam temat jako dobieranie obuwia do ubrania, elementem bazowym będą rodzaje outfitów. Pierwszy stanowić będzie strój typu casual, ze względu na największą częstotliwość jego występowania. Idealnie do codziennego nieoficjalnego okrycia nadają się brogsy (tak naprawdę uchodzą za buty bardzo uniwersalne), sztyblety oraz zamszowe lub licowe botki na średnim obcasie. Wszystkie wymienione rodzaje obuwia są komfortowe, a więc idealne do pozabiurowego czy pozaoficjalnego trybu życia.


Druga kategoria to outfit weekendowy, często zbliżony do casualowego. Taki typ stroju mówi sam za siebie:  ma być wygodny. Idąc tym tropem nietrudno się domyślić, że sama podstawa outfitu również powinna mieć tę cechę. Dlatego idealnie na weekend nadają się buty typu jazzówki, loafersy, buty pół sportowe, mokasyny, nobukowe i zamszowe botki na niskim i średnim obcasie, brogsy(uprzedzałam, ten rodzaj butów mieści się w każdej kategorii) oraz sztyblety(również dość uniwersalne).


Trzeci typ to ubiór oficjalny/biurowy. Tu często dookreśla rodzaj obuwia regulamin pracy stanowiący także o dresscodzie. But musi być z reguły elegancki, skromny, na średnim obcasie, nie pokazujący palców u stóp, o spokojnej barwie(przeważnie czarnej). Idealne zatem są buty z angielska zwane pumps, czyli klasyczne szpilki. Ale do pracy wspaniale nadają się także eleganckie botki o licowej a czasem zamszowej skórze, które częstokroć jesteśmy zmuszone nosić zimą.


Czwartą kategorię stanowi strój koktajlowy i wieczorowy. Tu panuje dość spora tolerancja: nie od dziś wiadomo, że modne panie lubią się na ogół pochwalić niesztampowym i oryginalnym obuwiem. Jednak preferowane jest obuwie eleganckie na obcasie niskim, średnim lub wysokim, oczywiście nie wyzywające. Zaliczać do tego wariantu będziemy szpilki, botki oraz sandały.



Ostatnim szczeblem tej outfitowej drabiny jest strój Black Tie czyli bezwzględnie wieczorowy. Odkąd jednak czasy się zmieniły, poza obowiązkiem założenia smokingu i długiej sukni, istnieje przyzwolenie na dowolność obuwia; tu stosujemy zasadę podobną jak przy stroju koktajlowym.




Poszukiwania odpowiedniego obuwia powinnyśmy zacząć od określenia swoich preferencji oraz cech sylwetki. Wysokie i delikatne szpilki nie są stosowne do przyciężkawej figury, ale nadają się dla niskich i drobnych postaci. Moją ostateczną zasadą jest zawsze wygoda, nie kupuje butów, jeśli wiem, że będę zmuszona je przebrać po kilku godzinach tańca. Dobrze też wybrać takie obuwie, na którym skorzystamy w przyszłości- bez zbędnych trendowych detali, które niebawem staną się demode.

1 komentarz:

  1. Dziękuję serdecznie za porady!

    Prosiłabym, jeśli można, o jakieś pomysły odnośnie nakryć głowy.. przyznam szczerze, że często mam problem z dobraniem go do np. eleganckiego płaszcza (gdy np. na kapelusiki już za zimno) :)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Na dyskusję o modzie jestem otwarta, słucham: