niedziela, 3 października 2010

Klasyka stylu: Yves Saint Laurent


Yves Saint Laurent
Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent urodził się w Oranie w Algerii 1 sierpnia 1936 roku. Karierę rozpoczął w zasadzie sukcesem, bo zwycięstwem na projekt sukienki koktajlowej dla marki Woolmark. Choć rodzice ściśle nakreślili Yves plany życiowe (miał zostać, zresztą po ojcu, maklerem giełdowym), Laurent wytrwale dążył do spełnienia swego skrytego marzenia. Po zdobyciu pierwszego miejsca w konkursie Woolmark Yves został zatrudniony przez dom mody Dior na miejsce głównego projektanta. Po śmierci Diora w 1957 roku Laurent stanął na czele domu mody Dior. Yves Saint Laurent był niezwykle wrażliwy, po objęciu tak zobowiązującego stanowiska w firmie musiał się bezpowrotnie pożegnać z dziecięcą infantylnością i wolnością. Zamknąwszy się w sobie tworzył bez przerwy.
Gdy przyszło powołanie do wojska Laurent został odrzucony ze względu na swoją homoseksulaną orientację. Przeżył wstrząs, trafił do szpitala psychiatrycznego na bezskuteczną terapię elektrowstrząsami mającą przeorientować jego seksualizm.
Yves po wyjściu z psychicznego dołka postanowił otworzyć własny dom mody. Finansowo wsparł go jego życiowy partner Pierre'a Bergé, który pomagał mu także w biznesie. Kolejne lata przyniosły mu sukces za sukcesem. Yves Saint Laurent tworzył niesamowite kreację, zrewolucjonizował wygląd kobiety:  zaprojektował kobiecy smoking, później niezwykle odważne sukienki inspirowane obrazami Mondriana. Kreator wypromował image bitników, wprowadził trend na tweedowe marynarki.
Laurent odszedł na emeryturę w roku 2002, zmarł 6 lat później.
Yves Saint Laurent

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Na dyskusję o modzie jestem otwarta, słucham: